En god bøf på grillen fortjener et godt glas vin.
Da vi tændte op i grillen og lagde et par saftige bøffer på risten, blev vi hurtigt enige om, at der skulle rødvin til. Valget faldt på en flaske Domaine Jeannin Naltet Mercurey 1er Cru ”Le Clos Leveque” 2015, som havde ligget og ventet på det rette øjeblik.
Allerede ved første kig i glasset lover vinen godt. Den har en klar og levende rød farve, som giver lyst til den første tår. Duften er fyldig og indbydende med noter af modne røde skovbær, sommer og et strejf af krydderier.
Smagen skuffer bestemt ikke. Vinen er frugtbetonet, men uden at blive for sød. Der er fine nuancer af urter og krydderier, og balancen er rigtig god. Eftersmagen er elegant med en let tørhed, der giver lyst til endnu en slurk.
Denne Mercurey 1er Cru er en vin, der kan gemmes et par år mere, hvis du har tålmodigheden til det. Men den smager også fantastisk nu, hvis du ikke kan vente.
Når det gælder mad, passer denne Bourgogne-vin perfekt til en grillet bøf eller andet rødt kød. Den kan dog også sagtens serveres til lyst kød, som kylling eller svinekød. Eller måske bare nydes alene, en stille aften efter maden.

Facts:
Type: Rødvin
Smag: Kraftig med gode rød bær og lidt krydderi
Passer til: oksekød, lyst kød, fjerkræ, måske mildere oste
Område: Bourgogne, Frankrig
Årgang: 2015
Druer: 100% Pinot Noir
Alkohol: 13%
Pris: 113 – 240 kr.
